AB, Kızıldeniz’deki gemilerin güvenliğinin sağlanmasında ABD’ye destek verecek

AB, Kızıldeniz’deki gemilerin güvenliğinin sağlanmasında ABD’ye destek verecek. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kızıldeniz’de ABD öncülüğündeki “ticari gemilerin güvenliğini sağlama” misyonuna destek vereceklerini açıkladı.

BORRELL’DEN AÇIKLAMA

Borrell, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, olağanüstü toplanan AB Siyaset ve Güvenlik Komitesi (PSC) üye devletlerin, ABD’nin Kızıldeniz’deki misyonuna katkıda bulunmayı kabul ettiğini belirtti.

Paylaşımında, Husilerin Kızıldeniz’deki eylemlerinin “seyrüsefer özgürlüğü için tehdit olduğunu” vurgulayan Borrell, “Bugün çağrıda bulunduğum olağanüstü PSC toplantısında, üye devletler, ABD’nin Refah Muhafızı Operasyonu’na, Atalanta Korsanlıkla Mücadele Misyonu kapsamında katkıda bulunmayı kabul ettiler.” ifadesini kullandı.

Borrell, bölgede konuşlandırılacak ek donanmayla bilgi paylaşımlarının yoğunlaştırılacağını kaydederek “Bu, AB’nin bir deniz güvenliği sağlayıcısı olarak rolünü göstermektedir. Sözlerimizi eylemlerle destekleyeceğiz.” paylaşımında bulundu. Misyonda ABD’nin yanı sıra İngiltere, Bahreyn, Kanada, İtalya, Fransa, Hollanda, Norveç ve Seyşeller gibi ülkelerin yer alacağı duyurulmuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x