Son dakika: SSK ve Bağkur emeklilerinin zam oranı belli oldu! İşte yeni maaşlar

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren en düşük emekli maaşı artışı gerçekleşti. Yaklaşık 3.5 saat süren Kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en düşük emekli maaşını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “İşçi, memur, emekli maaşlarında ve onlara endeksli ödemelerde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla bunu sağladık. Çalışanları enflasyona ezdirmeme sözünü tutmaya devam edeceğiz.

Geçen yılın son aylarında yaptığımız hesapla 16 milyon emeklimizin tamamına 1 defaya mahsusu 5’er bin liralık ödeme gerçekleştirdik. Çalışan emeklilerimiz de tıpkı diğer emeklilerimiz gibi yıl bitmeden 5 bin TL tutarındaki ödemelerini aldı.

Bilindiği gibi 2024 yılının ilk 6 ayı için memur emeklisi aylıklarında yüzde 49.25, SSK ve Bağkur emeklisi aylıklarında ise yüzde 37.57 artış oldu.

Daha düşük artış alan SSK ve Bağkur emeklisine ilave yüzde 5 daha artış yapacağımızın müjdesini buradan vermek istiyorum. Böylece SSK ve Bağkur emeklilerimizin ocak 2024’ten itibaren 6 aylık artış oranı yüzde 42.6’ya yükseliyor.

Önümüzdeki temmuz ayında artışlarla birlikte emeklilerimizin hepsi yaklaşık aynı oranlarda maaş artışına kavuşacaklardır. Memur, SSK ve Bağkur ayrımı yapmadan tüm emeklilerimizin yıllık maaş artış oranları önümüzdeki temmuzda eşitlenecektir.

Ekonomi yönetimimiz OVP’de bu artışları öngörmüş hazırlıklarını buna göre yapmışlardır. Artışları bir an önce emeklilerimizin maaşlarına yansıtmak istiyoruz. Böylece toplam 200 milyar TL’lik ilave bir kaynağı emeklilerimizin istifadesine sunmuş oluyoruz. Tüm bu artışların emeklilerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

İŞTE YENİ ZAMLI MAAŞLAR

7 bin 500 TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 42,6 artışlar birlikte 10.650 TL alacak.

10 bin TL emekli maaşı alan bir kişi yüzde 42.6 artışla birlikte 14.260 TL alacak.

12 bin 500 TL emekli maaşı olan bir kişinin yeni maaşı 17.825 olacak.

15 bin TL emekli aylığı alan bir kişinin maaşı 21.390 seviyesine çıkacak.

20 bin TL emekli maaşı alan bir emeklinin maaşı yeni zam oranıyla birlikte 28.520 olacak.

Not: Hesaplamalar kök maaş üzerinden yapılmıştır. Ek ödemeler hesaplamalara dahil edilmemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x