Şeyh Said’in torununa ‘Türk bayrağı paylaşma’ cezası!

Karara göre, Fırat’ın paylaşımlarını takip edecek olan polis, bayrak paylaşımı yapmadığını tespit ederse, Fırat’ı tekrar gözaltına alacak.

Ailenin avukatı Ensar Fırat, kararı “skandal” olarak nitelendirdi ve hakim hakkında şikayette bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır Barosu da karara tepki gösterdi ve Hınıs Sulh Ceza Hakimi hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulundu.

‘POLİSLER SÜREKLİ ARIYOR’

Mahkeme tutanağında Ruşen Fırat’ın ifadesi de çarpıtıldı. Fırat’ın ifadesinde Kürdistan bayrağı tutanağa “sözde” diye geçirildi. Ayrıca hakim Fırat’a hiç Türk bayrağının fotoğrafını çekip çekmediğini sordu.

Ruşen Fırat’ın ablası Halime Fırat, polisin kendilerini aradığını, hakim kararına göre 30 gün boyunca sosyal medya hesaplarına Türk bayrağını asmak ve haftada 3 kez karakola imza atmaya gelmek zorunda oldukları yönünde bilgi verdiğini söyledi.

Fırat “Polis dün geceden beri bizi arıyor ve kararın uygulanmaması durumunda tekrar gözaltına alınacağını söylüyor” dedi.

Abla Fırat sözlerini şöyle sürdürdü: “26 Aralık sabah 06:00’da hanemize yapılan baskın üzerine kardeşim Ruşen Fırat gerekçe gösterilmeksizin gözaltına alındı. Emniyette ifadesi alındıktan sonra savcılığa sevk edildi.

Savcılık, Ruşen’in 9 yıl önce sosyal medyadaki paylaşımlarını gerekçe göstererek örgüt propagandasından 2 yıl 7 ay hapis istedi ve mahkemeye sevk etti. Tutuklama istemiyle hakim karşısına çıkartıldı.

EMNİYET TAKİP EDİYOR, PAYLAŞMAZSA CEZAEVİNE GİRECEK

Hakim ilk önce tutuklama kararı verdi ancak daha sonra avukatımızın itirazıyla adli kontrol ile haftanın 3 günü imza ve 1 ay boyunca her gün Türk bayrağını Facebook, X ve Instagram hesabından herkese açık şekilde paylaşma cezası verdi.

Emniyet paylaşımları takip edecek ve paylaşım yapılmadığı takdirde tutuklanıp tekrar Patnos Kadın Ceza İnfaz Kurumuna gönderilecek.

Bu kararın keyfi bir uygulama olduğunu, kanuni olmadığını düşünüyorum. Bayrak ile herhangi bir problemimiz yok. Avukatlarımız vasıtasıyla gerekli makamlara itirazları yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x