İstanbul için tarih verildi: Sıcaklıklar 48 dereyi bulacak

Türkiye’yi etkisi altına alan çöl sıcakları perşembe gününden itibaren yerini sağanak yağışa bıraktı. Mevsim normallerini altına düşen sıcaklıklar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hafta sonundan itibaren yükseleceği uyarısında bulundu.

Sıcaklığın etkisi ise çarşamba gününden itibaren tekrar artacak. Türkiye, yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı “eyyam-ı bahur”un etkisine girecek. Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk geliyor.

İSTANBUL’DA SICAKLIK 48 DERECEYİ GÖRECEK

Hava Forum twitter hesabından yapılan açıklamaya göre; Arabistan Basra üzerinden gelmesini beklenen sıcak hava dalgasıyla birlikte başkent Ankaralılar çarşambadan itibaren bunalmaya başlayacak. Ankara’da sıcaklığın zirve yapacağı günler hafta sonu yaşanacak. Gölgede cumartesi 36, pazar ise 39 derece sıcaklık bekleniyor.

İstanbul’da perşembe günü hissedilen sıcaklık 48 dereceye kadar çıkacak. Gölgede ise sıcaklıklar 37 derecelerde seyredecek.

Yeni haftada, çarşambadan itibaren ülkemize gelmesi beklenen Basra sıcakları 4-5 gün etkili olacak. Bu sıcaklara 6-7 Ağustos’tan itibaren Balkanlar “dur” diyebilir.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x