İstanbul için Sakura vakti! Görmek için 10 gününüz var. İşte İstanbul’da Sakuraların adresi…

Baharın gelişini müjdeleyen Sakura ağaçları, bu yıl da tüm ihtişamını göstermeye başladı. Yalnızca 10 gün boyunca seyrine doyulan ‘sakura‘ aslında ‘kiraz çiçeği‘ anlamına geliyor. Ancak bu sakuralar meyve vermiyor.

Japon kültürünün vazgeçilmez simgesi olan ve Japonya’nın ulusal simgelerinden olan sakura ağaçları Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftası arasında çiçeklerini açıyor. Japonya sevgisini aşılayan olarak usta sanatçı Barış Manço kabul edilse de Japonlar ile çok eskilere dayanan kuvvetli bir bağdan söz edilebilir.

Ölümle yaşam arasındaki ince çizgi anlamına gelen sakura, görenlere arafta kalmak hissini de bir kez daha hatırlatıyor. Sakuralar için Yin Yang öğretisindeki yaşamın ölümle olan ezeli takibi de denebilir.

Japonya’nın yanı sıra Türkiye’de İstanbul ve Konya’nın bir bölümünde Sakura ağaçlarını görmek mümkün. Her yıl Mart ayının son haftası ile Nisan ayının ilk haftaları arasında çiçek açan Sakuralar eşsiz bir şölen yaşatmak için ziyaretçilerini bekliyor.

İlk olarak İstanbul’un Anadolu Yakası’nda 1 tane açılan ve ardından Avrupa Yakası’nda 2 tane olmak üzere açılan ve toplamda 3 adet olan Japon bahçeleri, Sakura ağaçlarıyla da göz kamaştırmaya başladı. Sadece 10 gün görmek mümkün olduğu için acele etmenizi öneririz.

İstanbul’un Sakuraları…

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Sakuralar, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde Ertuğrul Adası adı verilen özel bölümde yetiştiriliyor. Sakura çiçeklerini görmek isterseniz Nisan ayı sonuna kadar bu bahçeyi ziyaret etmelisiniz.

Anadolu yakasında Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri arasında bulunan ve pazartesi hariç her gün 09:30 – 18:30 saatleri ücretsiz olarak gezilebilen Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, NGBB olarak da biliniyor.

Sarıyer Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi, Avrupa Yakası’nın Sakura adreslerinden biri olarak ziyaretçilerini bekliyor. Sarıyer ilçesinde bulunan Japon Bahçesi, geleneksel Japon mimarisine sahip ahşap evler ve taş heykellere de sahip.

Bahar aylarında muazzam bir manzara sunan Baltalimanı Japon Bahçesi, çok az kişi tarafından biliniyor. Kış aylarında 08:00 – 17:00 ve yaz aylarında 08:00 – 19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Baltalimanı Japon Bahçesi’nin en güzel zamanlarını kaçırmamanızı isteriz.

Sarıyer Emirgan Korusu

İstanbul Sarıyer’deki tarihi Emirgan Korusu’nda yer alan Sakura ağaçları görülmeye değer. Beyaz Köşk’ün giriş yolu üzerinde bulunan 2 adet Sakura ağacı, aynı zamanda Türkiye’nin en yaşlı Sakura ağaçları. Beyaz Köşk’ten çıkıp Sarı Köşk’e doğru giderken ise ülkemizdeki en uzun Sakura ağacı sizi karşılayacak.

Otoparkı da bulunan ve girişin ücretsiz olduğu Emirgan Korusu, 07:00 – 21:00 saatleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir