Görüntüler çok konuşuldu, Odatv araştırdı: Kim bunlar

Sosyal medyada ortaya çıkan Mevlana Müzesi önünde çekilen görüntüler gündem olmuş, kullanıcılar zikir çekenlerin ‘yeni bir tarikat’ olduklarını iddia etmişti. Odatv merak edilen zikir çemberini kimlerin oluşturduğunu araştırdı.

Zikir çektirme görevini üstlenen ‘zakir’ olarak adlandırılan kişinin Cem Baba isimli bir Sufi eğitmeni olduğu ortaya çıktı. Cem Baba isimli Sufi öğreticisinin son dönemde Hatay’da depremden etkilenen ailelere yardım etmek amacıyla cemaatiyle birlikte Samandağ’da yaşadığı öğrenildi.

CEM BABA KİMDİR

Cem Baba Türkiye’de yaşayan bir Sufi öğretmenidir. Sufilik eğitimini Pir Ahmed Er Rifai (11. yüzyıl) soyundan gelen Şerif Baba’dan almıştır.

1991 yılında New York’ta Şerif Baba ile tanışana kadar çeşitli manevi uygulamalar üzerinde çalıştı. Şerif Baba ile Kuzey Carolina’da yaşadı ve birlikte ABD’nin yanı sıra Çin, Hindistan, Kanada, Lübnan gibi ülkeleri dolaştı. Şerih Baba’nın tercümanı ve arkadaşı. Türkçe, İngilizce, Hollandaca ve belli düzeyde Fransızca ve Almanca bilmekte. 2008 yılında Türkiye’ye geri döndü ve şu anda Samandağ’da cemaati ile yaşamakta.

Hem geleneksel hem de modern evrensel tasavvuf bilgeliğine dayanan öğretilerini yurt içinde ve yurt dışında sürdürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x