Filistin Sağlık Bakanlığı: “Yaralılarda Daha Önce Görülmemiş Yanıklar ve Boğulmalar Oluyor”

İsrail güçlerinin, Gazze Şeridi’nde Filistinlilerin sığındığı merkezlere duman ve yangın bombalarıyla saldırdığı, yaralılarda daha önce görülmemiş şekilde yanıklar ve boğulma gerçekleştiği bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Münir Abdullah el-Berş, yaptığı açıklamada, İsrail’in Gazze’de soykırım işlediğini vurguladı.

İsrail güçlerinin Filistinlilerin sığındığı merkezlere duman ve yangın bombalarıyla saldırdığını belirten Berş, “Dün gece 100 boğulma ve yanık tedavisi yaptık. Daha önce böylesi vakaları ve yaralanmaları görmemiştik.” dedi.

Berş, bulaşıcı hastalıkların oranının da arttığına dikkati çekerek, “ishal, solunum yolu ve cilt enfeksiyonları gibi vakalarda önemli artışlar olduğunu, karaciğer enfeksiyonunun giderek yayıldığını” kaydetti.

Gazzeli yetkili, sağlık hizmetlerine yoğunlaşılması çağrısı yaparak, mobil klinikler oluşturulması gerektiğini dile getirdi.

İsrail güçlerinin ilaç depolarını kuşattığını ve bu depolara girmelerine engel olunması gerektiğini de vurgulayan Berş, anemi ve çeşitli özel hastalıklara sahip çok sayıda kronik hastanın tedavi olamadığını sözlerine ekledi.

İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi’nde bulunan iki hastaneye son bir gün içinde toplam 133 cenaze ve 259 yaralı getirildiği bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığının sosyal medya hesabı Facebook’tan konuya dair açıklama yapıldı.

Açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki Aksa Şehitleri Hastanesi’ne 71 şehit ve 160 yaralı, şehrin güneyindeki Nasır Tıp Merkezi’ne ise 62 şehit ve 99 yaralı ulaştı.” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x