Erdal Sağlam: Uygulanacak seçim ekonomisi dozu, enflasyonu 2024’ün başında yeniden canlandıracak 

10Haber ekonomi yazarı Erdal Sağlam, “Beklediğimiz seçim ekonomisi artık yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. İzlenen yöntem, yine, piyasayı faizle sıkıp kredi kanalıyla gevşeterek seçime kadar ulaşmak olacak. Bu yöntemi sürdürerek, oyları fazla düşürmeden, kazasız belasız seçime kadar ulaşma planı yapıldığı anlaşılıyor” yorumunu yaptı. 

Sağlam, bugünkü yazısında Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz artırımını ve esnafa düşük faizli kredi kararı hakkında şunları yazdı:

“Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına devam etmesi, piyasalarda programın ve sıkı para politikasının devam ettiği algısı yaratıyor. Bununla birlikte Kasım ayından itibaren esnaf ve reel sektöre ucuz kredi verilerek, bu kesimlerden gelen şikayetler frenlenmeye çalışılacak. Kısacası ‘iç talep kısılacak, enflasyon düşürülecek ama üretim kollanmaya devam edecek’ sloganı kullanılacak.
(…)
Merkez Bankası’nın amacı belli ki; birkaç ay içinde aylık artış oranlarının nispeten düşmesiyle beklentilerin bir miktar düzeltilmesi. Ancak uygulanacak seçim ekonomisi dozu, memur, işçi ve emekli maaşlarına yapılacak zamların ardından enflasyonu 2024 başında yeniden canlanacağı da tahmin ediliyor. Böyle bir dönemde beklentileri olumluya çevirmek çok zor olacak.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x