CHP’nin ‘takoz siyaseti’ ağır bedel ödetmişti: İstanbul’da kentsel dönüşüme 43 dava!

  • Haber7

Deprem bölgesinde ‘rantsal dönüşüm’ propagandasıyla kentsel dönüşüme karşı çıkan CHP, Türkiye’ye ağır bedeller ödetti. Depremden sonra da yaşananlardan ders çıkarmayan CHP’nin İstanbul’da kentsel dönüşümü engellemeye çalıştığı ortaya çıktı.

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP’li İBB meclis üyelerinin kentsel dönüşümleri engellemek için birçok ilçede 43 ayrı dava açtığı tespit edildi. 100 bin konut sözünü yerine getirmeyen CHP’li İmamoğlu yönetimindeki İBB, Esenler, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa ve Tuzla ilçelerinde davalar açarak kentsel dönüşümün önünü kestiği belirlendi. CHP’li meclis üyelerinin eski binaların yenilenmesini frenlemek için Üsküdar’da 10, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Beyoğlu’nda 9’ar, Tuzla’da 8 ayrı davayla mahkemeye başvurduğu kaydedildi.

CHP’nin ‘arka bahçesi’ gibi çalışan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) İstanbul’daki kentsel dönüşümü engellemek için açtığı dava sayısı ise Gaziosmanpaşa’da 7, Tuzla, Esenler ve Beyoğlu’nda 2’şer dava olmak üzere 13 dava açtığı kayıtlara geçti.

İşte CHP’nin tespit edilen ‘engelleme’ davaları:

GAZİOSMANPAŞA: CHP’DEN 9, ‘ARKA BAHÇE’DEN 7 DAVA

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin CHP’li meclis üyelerinin ilçedeki kentsel dönüşümün durması için İstanbul 2. İdare Mahkemesi’ne 3 dava, İstanbul 4. İdare Mahkemesi’ne 2 dava, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne 1 dava ve İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne 3 dava açtığı ortaya çıktı.

TMMOB Şehir Planlama Odası‘nın Gaziosmanpaşa ilçesinde kentsel dönüşümün durması için 7 dava açtığı bildirildi.

TUZLA: CHP’DEN 8, ‘ARKA BAHÇE’DEN 2 DAVA

Tuzla’da kentsel dönüşüme engel olmak için kolları sıvayan İBB ve CHP’li meclis üyeleri, riskli alan ilan edilen ve vatandaşların depreme daha dayanıklı ve güvenli konutlarda yaşamasını sağlamak amacıyla hazırlanan kentsel dönüşüm projelerin durdurulması ve iptali için 8 dava açtı. İBB ve Kadıköy Belediye Meclis Üyesi Hatice Ülkü Özer, İBB ve Tuzla CHP Meclis üyesi Ülkü Sakalar ile birlikte Tuzla’daki kentsel dönüşüm planlarının durdurulması ve iptali amacıyla 4 dava açtı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası‘nın da benzer bir taleple 2 ayrı dava açtığı belirtildi.

ÜSKÜDAR: ERDOĞAN’IN ÖRNEK GÖSTERDİĞİ PROJEYE CHP’DEN 10 DAVA

CHP’li meclis üyelerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın örnek gösterdiği Üsküdar Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerindeki kentsel dönüşüm çalışmalarına karşı da Üsküdar Belediyesi’ne 10 ayrı dava açtığı ortaya çıktı. Dava açan isimlerin, Üsküdar Belediyesi’nde 2014-2019 yıllarında CHP’den Meclis üyeliği yapan Ercan Erdem ve Erdal Tüfekçi ile CHP Sancaktepe eski İlçe Başkanı ve İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam olduğu görüldü.

ESENLER’DEKİ DÖNÜŞÜME İMAMOĞLU BİZZAT DAVA AÇTI: CHP’DEN 9, ‘ARKA BAHÇE’DEN 2 DAVA

Esenler‘de devam eden 60 bin konutluk Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun davacı sıfatıyla 1 dava, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 5 ayrı dava, CHP İBB Meclis Üyesi Ülkü Sakalar‘ın 3 dava açtığı öğrenildi.

TMMOB Şehir Planlama Odası‘nın da Esenler ilçesindeki riskli binaların TOKİ kanalıyla dönüştürülmesi için yapılan 60 bin konutluk kentsel dönüşüm projesinin durdurulması için 2 dava açtığı kaydedildi.

BEYOĞLU’NDAKİ DÖNÜŞÜM 10 YIL GECİKTİRİLDİ: CHP’DEN 9, ‘ARKA BAHÇE’DEN 2 DAVA

Beyoğlu Belediyesi tarafından depreme dayanıklı yapıların inşa edilmesi amacıyla hazırlanan Tarlabaşı, Örnektepe ve Okmeydanı kentsel dönüşüm projelerinin durdurulması için ise yine CHP’li isimler tarafından 7 ayrı dava açıldı. CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç‘ın 2 dava açtığı öğrenilirken açılan davalar nedeniyle Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüm 10 yıl geciktirildi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın da, Beyoğlu’ndaki kentsel dönüşüme karşı 2 dava açtığı öğrenildi.

DEPREM BÜTÇESİNİ DÜŞÜRDÜ, REKLAM BÜTÇESİNİ ARTIRDI

  • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, her yıl 20 bin olmak üzere 5 yılda 100 bin konut yapma vaadinde bulunmuştu. Ancak bu sözünü yerine getirmedi. Kentsel dönüşüme ayrılan bütçeyi de düşürdü. 2018’de bütçenin yüzde 5.5’ini kentsel dönüşüme ayrılırken, 2021’de yüzde 0.89’u, 2022’de yüzde 1.13’ü ve 2023’te de yüzde 1.59’u 2024’te ise yüzde 1’i kentsel dönüşüme ayrıldı. İBB Başkanı İmamoğlu, göreve geldikten sonra da İBB’nin deprem bütçesini de yüzde 65 oranında düşürmüştü. 2023 bütçesinde ise reklam için 849 milyon TL, deprem için ise 492 milyon TL kaynak ayırmıştı.
 

 

İŞTE İSTANBUL’U BU ZİHNİYET YÖNETİYOR: BENİ İRİTE EDİYOR

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki çifte depremlerden yaklaşık 1 ay önce ‘kentsel dönüşümü’ hedef alan CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hatice Ülkü Özer, “Ben az önce konuşulan tüm konuşmalarda ‘kentsel dönüşüm’ ifadesini duyuyorum ve bu beni çok irite ediyor.” ifadelerini kullanmıştı.

CHP’li Özer’in sözleri depremlerden sonra gündem olmuştu.

_____________

CHP, AÇILAN DEPREM BÖLGESİNDE AĞIR BEDELLER ÖDETTİ

6 Şubat depremlerinden önce CHP ve CHP’ye yakın oluşumların, depreme dayanıksız yapıların yerine daha dayanıklı binaların yapılması hedeflenen kentsel dönüşüm projelerinin “rantsal dönüşüm” sloganıyla önüne geçtiği Haber7’nin haberleriyle ortaya çıkmıştı.

CHP’NİN YENİDEN ADAY GÖSTERİLEN BAŞKANI KARŞI ÇIKTI

Hatay’ın merkez Antakya ilçesinin Emek Mahallesi ile Aksaray Mahallesi’ndeki riskli yapılara yönelik hazırlanan kentsel dönüşüm projesi, CHP’nin yeniden aday yapılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın düzenlediği mitinglerle akamete uğratıldı.

Mahalledeki eski yapıların önünde toplanan kalabalığa 2019 seçimleri sürecinde hitap eden CHP’li Savaş, “Emek Mahallemize dayatılan kentsel dönüşüm projesindeki haksızlıkları ortadan kaldıracağız. Dönüşümde rantın değil halkın yanında olacağız.” dedi.

CHP’nin 2019 yerel seçimlerindeki Antakya belediye başkan adayı Hikmet Hatunoğlu, ‘kentsel dönüşüm’ hamlesinin durdurulacağını vaat olarak vermişti.

O MAHALLEDE 2 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Depremin ardından basına konuşan Emek Mahallesi Muhtarı Celal Sarı, “Depremde özellikle kentsel dönüşüm yapılması gereken eski binalarda çok yıkım yaşandı. Mahallemizde yaklaşık 2 bin insan hayatını kaybetti. Kentsel dönüşüm engellenmemiş olsaydı bu kadar can kaybı olmazdı” ifadelerini kullandı.

Kentsel Dönüşüm yapılmayan Emek-Aksaray mahallelerinin deprem sonrasındaki halini gösteren görüntüler şöyle:

İSKENDERUN’DA 6 MAHALLENİN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNÜ İPTAL ETTİRDİLER

AK Parti’nin 2013 yılında İskenderun’daki çürük yapılar için harekete geçmiş ve muhalif gruplar Bakanlar Kurulu tarafından afet riski altına alınan 6 mahalledeki kentsel dönüşümü iptal ettirmişti.

2015 ile 2017 yıllarında Bakanlar Kurulu kararını iki kez yargıya taşındı. Mahkeme, Bakanlar Kurulu tarafından alınan yıkım ve kentsel dönüşüm kararını iptal etti.

Kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2017 yılında tekrar 6 mahalle için afet riskli alan ilan etti. CHP’nin başını çektiği gruplar, yeniden mahkeme yolunu tuttu ve kararı iptal ettirdi.

YURDUN HER KÖŞESİNDE PROJELERE KARŞI ÇIKTILAR

CHP, sadece belirli bölgelerde değil neredeyse yurdun her köşesinde kentsel dönüşüme karşı çıktı.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, TBMM’de yaptığı konuşmada kendi seçim bölgesindeki kentsel dönüşüm projesinin iptal edilmesi gerektiğini savundu. CHP’li Köksal’ın 23 Haziran 2021’de Meclis’te yaptığı konuşmada, “Çevre ve Şehircilik Bakanı ile Belediye Başkanından verdiği sözü tutmasını ve Mısri Mahallesi’ndeki Kentsel Dönüşüm projesini iptal edilmesini bekliyoruz” dediği kayıtlara yansıdı.

İŞTE YIKILMASINA İTİRAZ ETTİKLERİ BİNALAR

İşte CHP’li vekiller, il yöneticileri ve medyasının yenilenmesine karşı çıktığı Afyonkarahisar’daki o eski yapılardan bazıları:KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x